FAO Organizational chart

            GOVERNING BODIES
            Conference
            Council
            Hans Hoogeveen
            Independent Chairperson of the Council
            • Council Committees:
              • Programme Committee
                Yael Rubinstein
                Chairperson
              • Finance Committee
                Imelda Smol?i?
                Chairperson
              • Committe on Constitutional and Legal Matters
                Alison Storsve
                Chairperson
            • Regional Conferences
              • Africa
              • Asia and the Pacific
              • Europe
              • Latin America and the Caribbean
              • Near East
            • Technical Committees
              • Committee on Agriculture
              • Committee on Commodity Problems
              • Committee on Fisheries
              • Committee on Forestry
            DIRECTOR-GENERAL
            QU Dongyu
            Director-General
            Office of Evaluation (OED)
            Godfrey Magwenzi
            Officer-in-Charge
            CORE LEADERSHIP
            Laurent Thomas
            Deputy Director-General
            Maria Helena M.Q. Semedo
            Deputy Director-General
            Beth Bechdol
            Deputy Director-General
            Maximo Torero Cullen
            Chief Economist
            Ismahane Elouafi
            Chief Scientist
            Godfrey Magwenzi
            Director of Cabinet
            Cabinet Units
            Administration
            Coordination
            Governing Bodies & Protocol
            Secretariat
            Registry
            Speech, Communication, Brief Writing & Emergency Response
            Legal Office (LEG)
            Donata Mary Rugarabamu
            Legal Counsel
            Office of the Inspector General (OIG)
            Mika Tapio
            Inspector-General
            Ombudsman Office (OMB)
            Katya Zoe Laeeq Melluish
            Ombudsman
            Ethics Office (ETH)
            Monde Magolo
            Ethics Officer
            Office of Strategy, Programme and Budget (OSP)
            Beth Crawford
            Director
            Office of SDGs (OSG)
            Stefanos Fotiou
            Director
            REGIONAL, LIAISON AND COUNTRY OFFICES
            Regional Office for Africa
            Abebe Haile Gabriel
            Assistant Director General/Regional Representative
            Reporting Line A: DDG Thomas Reporting Line B: DDG Semedo
            Subregional and Country Offices
            Regional Office for Asia and the Pacific - Bangkok
            Jong-Jin Kim
            Assistant Director-General/Regional Representative
            Reporting Line A: DDG Thomas Reporting Line B: Director of Cabinet
            Subregional and Country Offices
            Regional Office for Europe and Central Asia - Budapest
            Vladimir Olegovich Rakhmanin
            Assistant Director-General/Regional Representative
            Reporting Line A: DDG Thomas Reporting Line B: Director of Cabinet
            Subregional and Country Offices
            Regional Office for Latin America and the Caribbean - Santiago
            Julio Antonio Berdegué Sacristan
            Assistant Director-General/Regional Representative
            Reporting Line A: DDG Thomas Reporting Line B: Chief Economist
            Subregional and Country Offices
            Regional Office for the Near East and North Africa - Cairo
            Abdulhakim Rajab Elwaer
            Assistant Director General/Regional Representative
            Reporting Line A: DDG Thomas Reporting Line B: Chief Scientist
            Subregional and Country Offices
            LIAISON OFFICES
            Subregional Offices
            Subregional Office for Central Africa, Gabon, Libreville
            Hélder Muteia
            Subregional Office for Eastern Africa, Ethiopia, Addis Ababa
            Chimimba David Phiri
            Subregional Office for West Africa, Senegal, Dakar
            Gouantoueu Robert Guei
            Subregional Office for Southern Africa, Zimbabwe, Harare
            Talla Takoukam Patrice
            Country Offices
            Multiple Accreditation Offices
            Subregional Offices
            Subregional Office for the Pacific Islands, Samoa, Apia
            Xiangjun Yao
            Country Offices
            Multiple Accreditation Offices
            Subregional Offices
            Subregional Office for Central Asia, Turkey, Ankara
            Viorel Gutu
            Country Offices
            Multiple Accreditation Offices
            Subregional Offices
            Subregional Office for the Caribbean, Barbados, Bridgetown
            Renata Clarke
            Subregional Office for Mesoamerica, Panama, Panama City
            Adoniram Sanches Peraci
            Country Offices
            Multiple Accreditation Offices
            Subregional Offices
            Subregional Office for North Africa, Tunisia, Tunis
            Philippe Ankers
            Subregional Office for the Gulf Cooperation Council States and Yemen, United Arab Emirates, Abu Dhabi
            Dino Francescutti
            Country Offices
            FAO Offices with Technical Officer
            Liaison Offices
            Liaison Office with the United Nations in New York
            Guangzhou QU
            Director
            Reporting Line A: Directeur De Cabinet
            Reporting Line B: DDG Thomas
            Liaison Office for North America
            Jocelyn Brown Hall
            Director
            Reporting Line A: DDG Thomas
            Reporting Line B: DDG Bechdol
            Liaison Office with the United Nations in Geneva
            Dominique Burgeon
            Director
            Reporting Line A: DDG Thomas
            Reporting Line B: Chief Economist
            Liaison Office with the European Union and Belgium
            Raschad Al-Khafaji
            Director
            Reporting Line A: DDG Thomas
            Reporting Line B: Director of Cabinet
            Liaison Office with the Russian Federation
            Oleg Kobiakov
            Director
            Reporting Line A: ADG/Representative, REU
            Reporting Line B: DDG Thomas
            Liaison Office with Japan
            Eriko Hibi
            Director
            Reporting Line A: ADG/Representative, RAP
            Reporting Line B: DDG Thomas
            Partnership and Liaison Office in the Republic of Korea
            Shengyao Tang
            Director
            Reporting Line A: ADG/Representative, RAP
            Reporting Line B: DDG Thomas
            ASSISTANT DIRECTORS-GENERAL
            Mario Lubetkin
            Assistant Director-General
            Reporting Line: DDG Thomas
            Maurizio Martina
            Assistant Director-General
            Reporting Line: Director-General
            Office of Innovation (OIN)
            Beth Crawford
            Officer-in-Charge
            Reporting Line A:
            Chief Scientist

            Reporting Line B:
            Chief Economist
            Office of SIDS, LDCs and LLDCs (OSL)
            Angélica María Jácome Daza
            Director
            Reporting Line A:
            Chief Economist

            Reporting Line B:
            DDG Bechdol
            Office of Emergencies and Resilience (OER)
            Rein Andre Paulsen
            Director
            Reporting Line A:
            DDG Thomas

            Reporting Line B:
            DDG Bechdol
            Office of Climate Change, Biodiversity and Environment (OCB)
            Eduardo Mansur
            Director
            Reporting Line A:
            DDG Semedo

            Reporting Line B:
            DDG Bechdol
            Office of Chief Statistician (OCS)
            Pietro Gennari
            Director
            Reporting Line A:
            Chief Economist

            Reporting Line B:
            Chief Scientist
            Office of Communications (OCC)
            Hak-Fan Lau
            Director
            Reporting Line A:
            DDG Thomas

            Reporting Line B:
            Director of Cabinet
            FAO Investment Centre (Investment Solutions for Sustainable Food and Agriculture) (CFI)
            Mohamed Manssouri
            Director
            Reporting line A: Chief Economist
            Reporting line B: DDG Thomas
            Joint FAO/WHO Centre (CODEX Food Standards and Zoonotic Diseases) (CJW)
            Tom Heilandt
            Secretary, CODEX Alimentarius Commission
            Reporting Line A: DDG Semedo
            Reporting Line B: Chief Scientist
            Keith Sumption
            Chief, Zoonoses Centre
            Reporting Line A: DDG Semedo
            Reporting Line B: Chief Scientist
            Joint FAO/IAEA Centre (Nuclear Techniques in Food and Agriculture) (CJN)
            Liang Qu
            Director
            Reporting Line A: DDG Semedo
            Reporting Line B: Chief Scientist
            Partnerships and Outreach stream
            Partnerships and UN Collaboration Division (PSU)
            Marcela Villarreal
            Director
            Reporting Line A: DDG Bechdol
            Reporting Line B: DDG Thomas
            Resource Mobilization and Private Sector Partnerships Division (PSR)
            Alexander Livingston Jones
            Director
            Reporting Line A: DDG Bechdol
            Reporting Line B: Chief Economist
            South-South and Triangular Cooperation Division (PST)
            Anping Ye
            Director
            Reporting Line A: DDG Bechdol
            Reporting Line B: Chief Economist
            Project Support Division (PSS)
            Minà Dowlatchahi
            Director
            Reporting Line A: DDG Bechdol
            Reporting Line B: DDG Thomas
            Natural Resources and Sustainable Production stream
            Fisheries and Aquaculture Division (NFI)
            Manuel Barange
            Director
            Reporting Line A: DDG Semedo
            Reporting Line B: DDG Bechdol
            Forestry Division (NFO)
            Mette Wilkie
            Director
            Reporting Line A: DDG Semedo
            Reporting Line B: DDG Bechdol
            Animal Production and Health Division (NSA)
            Vacant
            Director
            Reporting Line A: DDG Semedo
            Reporting Line B: DDG Bechdol
            Land and Water Division (NSL)
            Li Lifeng
            Director
            Reporting Line A: DDG Semedo
            Reporting Line B: Chief Scientist
            Plant Production and Protection Division (NSP)
            Jingyuan Xia
            Director
            Reporting Line A: DDG Bechdol
            Reporting Line B: DDG Semedo
            Economic and Social Development stream
            Inclusive Rural Transformation and Gender Equality Division (ESP)
            Benjamin Davis
            Director
            Reporting Line A: Chief Economist
            Reporting Line B: DDG Bechdol
            Food and Nutrition Division (ESN)
            Lynnette Marie Neufeld
            Director
            Reporting Line A: Chief Economist
            Reporting Line B: Chief Scientist
            Food Systems and Food Safety Division (ESF)
            Jamie Morrison
            Director
            Reporting Line A: Chief Economist
            Reporting Line B: Chief Scientist
            Statistics Division (ESS)
            José Rosero Moncayo
            Director
            Reporting Line A: Chief Economist
            Reporting Line B: Chief Scientist
            Agrifood Economics Division (ESA)
            Maximo Torero Cullen
            Officer-in-Charge
            Reporting Line A: Chief Economist
            Reporting Line B: Chief Scientist
            Markets and Trade Division (EST)
            Boubaker Ben Belhassen
            Director
            Reporting Line A: Chief Economist
            Reporting Line B: Chief Scientist
            Corporate Logistics and Operational Support stream
            Human Resources Division (CSH)
            Greet de Leeuw
            Director
            Reporting Line A: DDG Thomas
            Reporting Line B: DDG Semedo
            Logistics Services Division (CSL)
            Rodrigo de Lapuerta Montoya
            Director
            Reporting Line A: DDG Thomas
            Reporting Line B: Director of Cabinet
            Governing Bodies Servicing Division (CSG)
            Rakesh Muthoo
            Director
            Reporting Line A: Director of Cabinet
            Reporting Line B: DDG Thomas
            Finance Division (CSF)
            Aiman Ibrahim Hija
            Director
            Reporting Line A: DDG Thomas
            Reporting Line B: DDG Bechdol
            Digitalization and Informatics Division (CSI)
            Dejan Jakovljevic
            Director
            Reporting Line A: Chief Economist
            Reporting Line B: DDG Thomas